Američanky jsou favoritkami finále Fed Cupu v Bělorusku

.

StephensNástupkyněmi českých tenistek na fedcupovém trůnu se stanou buď Bělorusky, nebo Američanky. Svěřenkyně kapitána Petra Pály, které vyhrály dámskou soutěž družstev třikrát v řadě, letos skončily v semifinále. A právě jejich americké přemožitelky jsou jasnými favoritkami finále v Minsku.

Zápas se hraje o víkendu na tvrdém povrchu a Američanky touží po osmnácté trofeji - první po 17 letech. K vítězství je mají dovést ve formě hrající CoCo Vandewegheová, která v dubnovém semifinále proti českým tenistkám získala tři body, vítězka US Open Sloane Stephensová, Shelby Rogersová a Alison Riskeová.

Vandewegheová, čerstvá světová desítka, letos vyhrála všech pět zápasů v soutěži - čtyři dvouhry a čtyřhru proti Češkám. "Vyrůstala jsem v týmových sportech a mám jejich atmosféru ráda. I když je tenis individuální sport, tady jdou ega stranou a energii dáváme dohromady," řekla letošní semifinalistka US Open.

Domácí Bělorusky postrádají v sestavě Viktorii Azarenkovou. Bývalá světová jednička řeší spor s bývalým partnerem o péči o desetiměsíčního syna, kterého by z nařízení soudu musela nechat v Kalifornii, což nechce. "Je srdcervoucí, že nemůžu hrát a pomoct Bělorusku, ale musím zůstat tady," uvedla Azarenková.

Při absenci dvojnásobné grandslamové šampionky povede běloruský výběr do jeho prvního finále teprve devatenáctiletá Aryna Sabalenková, 78. hráčka žebříčku. V týmu jsou i Aleksandra Sasnovičová, Vera Lapková a deblistka Lidija Morozovová.

Bělorusky v semifinále vyřadily Švýcarky, k postupu je posunula Sasnovičová výhrou nad Timeou Bacsinszkou. "Máme rády silné protivnice a máme zvyk, že favoritky porážíme," řekla odhodlaně Sasnovičová, která je podobně jako Vandewegheová letos ve Fed Cupu stoprocentní. Naposledy odehrála perfektní rok v soutěži cestou za titulem Petra Kvitová v roce 2011.

Sabalenková se ještě ani s jednou z Američanek nestřetla. "Hrají rychle, agresivně a na vysoké úrovni, ale my budeme mít podporu přátel, rodiny a fanoušků. Bude to zajímavé," uvedla finalistka z Tchien-ťinu.

Bělorusky v soutěži na cestě z nižší divize vyhrály už devět zápasů v řadě, naposledy prohrály před třemi lety. V případě triumfu se stanou dvanáctou zemí, která Fed Cup ovládne. První účast ve finále proměnily ve vítězství naposledy Italky v roce 2006.

Autor: ČTK

Foto: Martin Sidorják

Tweets ze světa tenisu