Veselý je v osmifinále Wimbledonu a vyzve Nadala

.

rafa4Jediný český zástupce ve wimbledonské dvouhře mužů Jiří Veselý si na londýnské trávě zahraje osmifinále. Devatenáctého nasazeného Fabia Fogniniho z Itálie zdolal ve třetím kole 7:6, 3:6, 6:3, 6:2 a jeho příštím soupeřem bude turnajová dvojka Španěl Rafael Nadal.

S lídrem světového žebříčku Nadalem se střetne v pondělí. "To by bylo něco neskutečného," říkal Veselý před dnešním zápasem s Fogninim a nyní už se na duel se Španělem může těšit. Zahraje si ho den před svými pětadvacetinami.

"Teďka těžko hledám slova, je to bombastický výsledek. Jsem za to strašně rád," řekl Veselý. Po využitém mečbolu si zakřičel radostí a navíc posílal polibky fanouškům. "To bylo asi intuitivní, normálně to nedělám," smál se.

Se světovou šestnáctkou Fogninim se utkal počtvrté a v předešlých třech zápasech získal jen jeden set. Loni ve Wimbledonu odešel jasně poražen. "Ani jsem nepočítal, že by to mohlo takhle dopadnout. Šel jsem na kurt jako outsider," přiznal.

Pod spalujícími paprsky slunce se opíral o výborný první servis a trpělivě nahlodával Italovu vznětlivou povahu. "S ním je to strašně důležité výborně podávat, protože odzadu je dominantnější. Bylo důležité, abych to co nejvíc zkracoval a získal si servisem co nejvíc bodů, což se mi dařilo na jedničku," řekl Veselý.

V prvním vyrovnaném setu nevyužil brejkbol, ale zvládl tie-break 7:4. O druhý set sice Veselý přišel, ale ve třetím se mu povedl brejk čistou hrou na 4:2. Za stavu 5:3 při prvním setbolu podklouzl, druhý už však "ustál" a vedl 2:1 na sety.

Ital po prohrané třetí sadě praštil třikrát pěstí do výpletu rakety a odřel si klouby. Musel se pak nechat ošetřit. "Horká krev," komentoval to Veselý. Neklid soupeře využil k zisku podání na 1:0, vzápětí ustál složitou situaci při svém servisu a zbytek sady měl pod kontrolou. "Třetí a čtvrtý set se mi podařilo zahrát neuvěřitelné míče," řekl.

V osmifinále Wimbledonu i na grandslamech je Veselý podruhé v kariéře. Poprvé se tak daleko dostal předloni a v duelu o čtvrtfinále potrápil Tomáše Berdycha. Zápas se tehdy natáhl na dva dny a Veselý podlehl až v pěti setech.

S Nadalam dojde na souboj leváků. S dvojnásobným vítězem Wimbledonu v jediném vzájemném utkání Veselý prohrál na antuce v Hamburku před třemi lety. "Nemám co ztratit, můžu do toho jít v podstatě úplně naplno," řekl rodák z Příbrami.

Autor: ČTK

Foto: Martin Sidorják

Tweets ze světa tenisu