Rozhovor s Karolínou Plíškovou před nadcházející sezonou aneb na večeři jedině s Jágrem

.

Dvaadvacetiletá Karolína Plíšková zažila v roce 2014 průlomovou sezonu, když dokázala zvítězit na dvou turnajích WTA v Soulu a Linci. Díky těmto úspěchům se Karolína vyšplhala až na 23. pozici v žebříčku WTA a vytvořila si nové kariérní maximum. Těsně před startem nové sezony věnovala Karolína svůj čas také naší redakci a rozhovořila se o svém volném čase i plánech pro rok 2015.

Karolíno, rok 2014 byl pro Vás velmi úspěšný. Užila jste si tedy zasloužený odpočinek po náročné sezoně?
Tak ten odpočinek jsem neměla moc dlouhý, protože sezona mi skončila relativně pozdě. Takže jsem nakonec měla jen asi deset dní volno od tenisu. Byla jsem týden na dovolené v Dubaji a potom také pár dní doma. Aspoň jsem stihla navštívit nějaké kamarádky a známé. Určitě to bylo příjemné, ale dost krátké.

Trávíte tedy období mimo sezonu radši někde v teple nebo doma v České republice?
Teďka jsem tři roky po sobě byla doma, kdy jsem nikam nejela a vždycky to nebylo špatný, protože stihnu všechno zařídit, ale pořádně si neodpočinu. Teď jsem se nakonec rozhodla, že poletím na týden do Dubaje a bylo to opravdu pěkný. Bylo tam krásný počasí a jsem ráda, že jsem si trochu odpočinula od té zimy. Řekla bych, že příští rok to asi zopakuji.

Je nějaké místo, kam byste se ještě ráda podívala?
To už asi není. Zbývají tam jen Maledivy a podobná vyloženě dovolenková místa, ale to opravdu nevím, jestli tam někdy poletím. Všechno je to relativně daleko a už takhle trávím v letadle hodně času, takže ta Dubaj a šest hodin v letadle bylo tak akorát.

Pokud trávíte čas v ČR, jste radši v Praze nebo se vydáváte mimo hlavní město?
Když jsem měla volno, tak jsem byla v Praze. Ale pocházíme z Loun, kde mám babičky a tátu, takže jedu na víkend tam a potom, když trénuju tak jsem v Praze. Ale Vánoce jsem strávila v Lounech.

Užíváte si volného času také na rodinné farmě v Lounech?
Aktuálně to moc nejde, protože mám málo volného času. Navíc je to hodinu a půl od Prahy, takže to cestování by mi zabralo hodně času, tak radši zůstávám v Praze. Ale když je možnost, tak tam velmi ráda jedu, protože si tam skvěle odpočinu. Je to mimo město, je to vítaná změna.

Máte na farmě nějaké oblíbené zvíře?
Zatím tam máme jen králíky, ale táta už plánuje rozšíření. Mluví o ovcích, slepicích a tak. Uvidíme v budoucnu, ale není to jednoduchý, protože to taky něco stojí.

Trávíte během přestávky také hodně času se svou sestrou? Anebo si od sebe potřebujete trochu odpočinout?
Za uplynulý rok jsme spolu tolik nebyly, takže momentálně na sebe nemáme žádnou alergii, ale dovolené jsme strávily zvlášť. Ségra totiž skončila sezonu asi o dva týdny dříve, proto byla s mamkou na Kanárech. Ale příští rok bych byla ráda, kdybychom na dovolené byly spolu. A co se týče toho volného času, tak to trávíme většinou spolu. Občas se stane, že je den, kdy chceme každá dělat něco jiného, ale přece jenom jsme spolu hodně.

Při jakých činnostech se dokážete nejlépe odreagovat od turnajového kolotoče?
Nejlepší to bylo na dovolené, kde jsem ležela na pláži a neděla jsem opravdu vůbec nic. Ale potom už jsem měla hodně tréninků a volnou jen neděli, kdy jsem si třeba šla zaplavat nebo jsem doma odpočívala a koukala na filmy. Občas taky zajdu do kina, protože bydlíme v Letňanech a máme to opravdu kousek, takže tam jsem dost často. A taky nesmím zapomenout, že dost času mě stálo ještě shánění vánočních dárků, to bylo hektické.

Je o Vás známo, že máte ráda rybaření. Nakolik se této činnosti stíháte věnovat?
Bohužel strašně málo. Dřív jsme chodili hodně často, ale v loňském roce bylo opravdu hodně turnajů, takže jsem byla pořád pryč. Nejlepší možnost jít na ryby je právě, když jedeme k tátovi do Loun. To tady v Praze bohužel nejde jít někam na řeku mezi tréninky.

Vyráží s Vámi na ryby také Kristýna?
Ano, chodíme společně i s tátou. Jsme taková silná trojka.

A povedlo se Vám tak chytit kapra na štědrovečerní večeři?
Nepovedlo. Ale my když chytáme, tak si naše úlovky ani nebereme domů. Většinou ryby pouštíme, to jen párkrát se stalo, že jsme si rybu nechali. Je to pro nás jen taková radost. Navíc na Vánoce máme k večeři řízek, je to taková tradice už od mala, ne že bych měla něco proti kaprovi. Je to takhle prostě nastavený.

Tušíte, kolik ryb se Vám podaří během roku chytit?
Během loňského roku jsem chytila tak maximálně jednu (smích). Ale je opravdu těžké to skloubit mezi turnaji, protože mám vždycky třeba jeden den volno a na rybách je potřeba strávit právě aspoň ten celý den. Takže tenhle rok se fakt nepovedl.

Od společnosti BMW CarTec Group jste dostala nový vůz. Jak to vypadá s Vaším řidičským průkazem?
To auto bylo neskutečný, bylo to moc příjemné překvapení. S řidičákem na tom zatím nejsme moc dobře, ale určitě je v plánu. Jenže momentálně to taky nejde skloubit dohromady, takže možná se do toho dáme někdy po návratu z Austrálie.

Stihla jste v Austrálii vůbec oslavit přelom roku?
Silvestra jsem neslavila. Z Prahy jsem odlétala 29. prosince a do Brisbane jsem přiletěla dost pozdě, takže nebyl čas na oslavu. Navíc jsem na to už zvyklá z dřívějška, protože turnaje jsou stabilně přes Silvestra. Takže jsem radši zvolila přípravu.

Ale vraťme se opět k tenisu. Již za pár dní pro Vás začíná sezona. Jak jste spokojena s přípravou na rok 2015?
Jsem spokojená, dělali jsme docela hodně kondice, takže jsem byla unavená. Ale základ je, že se mi vyhnula zranění.

Jak vidíte své šance na australské túře v Brisbane, Sydney a Melbourne?
Bude to těžké. Ten začátek roku je vždycky náročný, protože to je vlastně po měsíci a půl bez zápasu, bez turnajového rytmu. Takže počítám, že první dva turnaje budou spíš takové na rozkoukání. Navíc ten přechod z naší zimy do Austrálie je nejhorší skok. V Brisbane jsem sice s dostatečným časovým předstihem, tak uvidíme, jak to půjde. V Melbourne bych už měla být stoprocentně připravená, navíc budu nasazená, ale stejně to dost závisí na losu a na tom, jak mi to sedne. Ale celkově si myslím, že jsem dobře připravená a mělo by to fungovat.

Již jste zmínila, že na Australian Open budete patřit mezi nasazené hráčky. Vnímáte to jako šanci na to uhrát dobrý výsledek?
Tak ono to nasazení nezaručuje, že mám jisté třeba třetí kolo. Ale je velké plus, že hnedka v prvním nebo druhém kole nebudu mít jednu z těch nasazených, což je vždycky těžší porazit třeba Radwanskou. Takže v tomhle je to určitě plus, ale musím být připravená na každou soupeřku. Je tam spousta holek, které nebudou nasazené, ale budou hrát taky dobře. Sice to neznamená, že nemůžu prohrát, ale určitě je to výhoda.

Budete také v další sezoně nastupovat ve čtyřhře spolu s Kristýnou?
Určitě, v Melbourne budeme hrát spolu. A na těch turnajích předtím budu hrát vždycky s někým jiným, protože Kristýna letí jen do Melbourne. Když to půjde, budeme hrát spolu a když to nepůjde, tak toho debla možná trochu omezím. Ale čtyřhra je určitě dobrá jako příprava, protože každý zápas je důležitý.

A nemáte v plánu věnovat se více také smíšené čtyřhře?
Tak tu jsem zatím hrála jednou a to mi stačilo. Teďka v Austrálii ještě nevím, protože pak mám celkem náročný program a nejsem si jistá, jestli to má cenu zůstávat v Melbourne jen kvůli mixu. Ještě uvidím podle toho, jakého bych měla partnera.

Máte tedy nějakého vysněného partnera pro smíšenou čtyřhru?
Asi nemám. Já na debly moc nejsem, preferuju spíš singla. A mix je spíš pro zábavu a je pak blbý, když to chlap vezme strašně vážně, pak je lepší nehrát mix radši vůbec. Možná kdyby tam byla možnost hrát s nějakým dobrým singlistou, který by hrál uvolněně a pro pobavení. Ale jinak asi ne.

A co vyrazit s nějakým tenistou na večeři? Máte nějakou představu o konkrétním jménu?
Tak to nemám. Možná jedině s Jágrem, ale to není tenista.

V minulém roce jste se poprvé podívala do fedcupového týmu. Je pro Vás motivací představit se také v této soutěži?
Určitě, teď jsem si navíc prožila ten týden v Praze. Takže už vím jaké to je a těšila bych se víc, protože bych věděla, do čeho jdu. Příští zápas hrajeme v Kanadě, tak uvidíme, jaká bude nominace.

Po několika letech budete mít šanci zahrát si turnaj WTA v Praze. Navíc v domovském areálu ve Stromovce. Těšíte se na tuto příležitost?
To je neskutečná zpráva. Ten turnaj ITF tady býval v dobu, kdy se hrála akce WTA v Římě, takže to byl smolný termín. Mě se tady vždycky hrálo dobře a nějaký stres kvůli tomu, že to je doma jsem nikdy necítila. Naopak jsem ráda, že budu moci strávit další týden v Praze. Takže na nový turnaj WTA na Spartě se moc těším.

Nebudete na sobě cítit tlak? Přeci jen aktuálně patříte mezi nejlepší české tenistky a diváci na Vás jistě budou zvědaví.
To ne. Úplně to tak nevnímám. Pro mě je hlavní, že budu mít na blízku svojí rodinu a trenéra. A na lidi jsem zvyklá, takže mi nevadí, když přijde více fanoušků

Jste hráčkou pražské Sparty. Jak se Vám líbí být členkou takto kvalitního klubu?
Na Spartě jsme s Kristýnou už třetím rokem a myslím si, že ten přestup nám oběma prospěl. Ty podmínky, které na Spartě máme jsou skvělé. Hned přes ulici je Olymp, taky tu máme nového kondičního trenéra pana Pecha. Takže se změnou jsem spokojená a myslím si, že to byl krok dopředu.

Děkuji za Váš čas a přeji hodně štěstí na následujících turnajích!

Autor: Michal Procházka

Tweets ze světa tenisu