Velké české triumfy #3: Úžasná jízda Berdycha se Štěpánkem

.

V roce 2012 měl Davis Cup překvapivého vítěze. Tandem Tomáš Berdych a Radek Štěpánek ukázal svou obrovskou odhodlanost a vůli a dokráčel si pro Salátovou mísu!

Češi byli ve 101. ročníku Davisova poháru nasazení jako pátí. V 1. kole a čtvrtfinále světové skupiny si poradili shodně 4:1 na zápasy nejprve s Itálií a poté i překvapivě se Srbskem. K velmi těžkému semifinále zajížděl český výběr do Buenos Aires. Na antuce tam naši zvládli nervydrásající bitvu a po výsledku 3:2 postoupili do pražského finále.

O víkendu 16. - 18. listopadu tak český výběr ve složení Tomáš Berdych (světová 6), Radek Štěpánek (37), Lukáš Rosol (71) a Ivo Minář (189) usiloval o historicky druhý Davis cup pro Českou republiku. Do finálových zápasů zasáhli pouze první dva jmenovaní, kteří ukázali obrovskou vnitřní sílu a nakonec dovedli český tým k vítězství.

První den to však s šancemi českého týmu nevypadalo vůbec dobře. Radek Štěpánek hladce podlehl Davidu Ferrerovi po setech 3:6, 4:6 a 4:6 a když česká jednička Tomáš Berdych prohrála čtvrtý set zápasu s Nicolasem Almagrem ve zkrácené hře, začala se nad českým týmem stahovat tenisová mračna. Pátou sadu ale k radosti vyprodané pražské O2 Arény dovedl Tomáš do vítězného konce a následující den pak ve strhujícím deblovém souboji spolu s Radkem Štěpánkem přetlačili španělský pár Granollers/López 3:1 na sety, když se dokázali zvednout po prohrané první sadě.

Rozhodující den tak měli čeští hráči k dispozici hned dva matchbally. Velké šance se vkládali hned do úvodního zápasu, ve kterém ale potvrdil fantastickou formu David Ferrer, který přejel českou jedničku Berdycha 6:2, 6:3 a 7:5. Tíha okamžiku tak ležela na dvojici Radek Štěpánek a Nicolas Almagro. Čtyřiatřicetiletý český tenista předváděl fantastický tenis a favorizovaného Španěla nejprve zdolal v prvním setu 6:4 a následně zvládl tie-break druhého setu. Kdo by však čekal, že Španěl odevzdá Salátovou mísu zadarmo, ten byl na omylu. Ve třetím setu Almagro prolomil Štěpánkův servis a vybojoval třetí sadu 6:3. Pětisetové drama však Radek nepřipustil a oplatil svému soupeři stejnou mincí - game, set, match: 6:4, 7:6, 3:6 a 6:3. Davisův pohár pro Českou republiku!

Naše země se tak stala prvním státem světa, kterému se v jednom roce podařilo vyhrát Davis Cup, Fed Cup, i Hopman Cup! Smutným hrdinou finále byl David Ferrer - první tenista v historii, který ve finále Davisova poháru vyhrál obě dvouhry, ale nakonec stál na straně poražených.

Autor: Lukáš Bilinec

Tweets ze světa tenisu

RT @alizecornet: What a battle !!! 1h20 for the first set only 😱 Lot of respect for Miki she is an amazing player and a great person 🙏 On…