Olympijští medailisté: Rekordmankami v počtu zlatých jsou Williamsovy

.

V dnešním článku se podíváme na to, kteří tenisté už pod pěti kruhy slavili. Kdo obhajuje olympijské medaile a které hvězdy světového tenisu naopak na svůj úspěch teprve čekají?

Úplnou rekordmankou v počtu olympijských tenisových medailí je Britka Kathleen McKane Godfree, která nasbírala v průběhu dvou olympiád celkem 5 olympijských medailí (1 zlatá, 2 stříbrné a 2 bronzové). Nejvíce zlatých medailí mají na svém kontě sestry Williamsovy - obě mají celkem 4 zlaté. Mezi muži je rekordmanem se třemi zlatými Reginald Doherty. Jeho olympijské kovy už jsou ale více než sto let staré. Pokud se divíte, proč k prvním místu stačí tak málo olympijských medailí, vězte, že v letech 1928-1984 nebyl tenis součástí letních olympijských her.

Ve výčtu zlatých medailistů nechybí velká jména jako Agassi, Davenport, Nadal, Henin-Hardenne, či Murray. Srbská světová jednička Novak Djokovič se na olympijských hrách do finále ještě nepodívala. Jedinou medaili získal Novak před osmi lety v Pekingu, když skončil třetí. Není se tak čemu divit, že Olympijské hry v Riu bere letos neohrožený vládce mužského tenisového žebříčku jako svou prioritu. Z medailistek olympijského singlového turnaje v Londýně před čtyřmi lety se představí pouze Serena Williamsová. Stříbrná Sharapovová pyká za doping a bronzová Běloruska Azarenková zas očekává narození potomka.

Věděli jste, který Čechoslovák jako jediný v historii vyhrál zlatou olympijskou medaili? V roce 1988 v Seoulu to byl Miloslav Mečíř, rodák z Bojnic, který v té době žil v Praze. Ve finálovém zápase ve čtyřech setech udolal svého amerického soupeře Magotteho a stal se prvním tenisovým olympijským zlatým medailistou po 64 letech. Právě v korejském městě se totiž tento sport vracel na program olympijských her. Na těchto LOH pak Mečíř pridal ještě bronz ze čtyřhry se Šrejberem. Deblový pár Novotná a Suková zkompletoval českou tenisovou sbírku, když v Seoulu vybojoval stříbro. Tento úspěch pak skvělé české tenistky zopakovaly i o osm let později v Atlantě. Prokletí finálových zápasů ženského deblu na olympijských hrách završily Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká před čtyřmi lety v Londýně, když opět skončily na stříbrné pozici. Do sbírky českých a československých tenisových olympijských medailí ještě přidejme bronz ze smíšené čtyřhry v roce 1920 z Antwerp, který bral pár Skrbková a Žemla.

Vítězové olympijských medailí v singlu mužů a žen z posledních pěti LOH:

1996 (Atlanta)

Muži: 1) Agassi (USA), 2) Bruguera (ŠPA), 3) Paes (IND)

Ženy: 1) Davenportová (USA), 2) Sánchez - Vicariová (ŠPA), 3) Novotná (ČR)

2000 (Sydney)

Muži: 1) Kafelnikov (RUS), 2) Haas (NĚM), 3) Di Pasquale (FRA)

Ženy: 1) V. Williamsová (USA), 2) Dementievová (RUS), 3) Selesová (USA)

2004 (Atény)

Muži: 1) Massú (CHILE), 2) Fish (USA), 3) González (CHILE)

Ženy:  1) Henin - Hardenne (BEL), 2) Mauresmová (FRA), 3) Moliková (AUS)

2008 (Peking)

Muži: 1) Nadal (ŠPA), 2) González (CHILE), 3) Djokovič (SRB)

Ženy: 1) Dementievová (RUS), 2) Safinová (RUS), 3) Zvonarevová (RUS)

2012  (Londýn)

Muži: 1) Murray (GBR), 2) Federer (ŠVÝ), 3) Del Potro (ARG)

Ženy: 1) S. Williamsová (USA), 2) Sharapovová (RUS), 3) Azarenková (BĚL)

Podívejte se na sestřih finálového zlatého zápasu z LOH 1988 v Seoulu rodáka ze slovenských Bojnic - Miloslava Mečíře!

Autor: Lukáš Bilinec

Tweets ze světa tenisu

RT @alizecornet: What a battle !!! 1h20 for the first set only 😱 Lot of respect for Miki she is an amazing player and a great person 🙏 On…