Grandslamová finále #4: Del Potrovy zkrácené hry

.

V termínu 31. srpna - 14. září 2009 se v New Yorku uskutečnil už 129. ročník slavného US Open. Ve finále předvedli strhující bitvu dva oblíbenci tenisových fanoušků - Juan Martin Del Potro a Roger Federer!

US Open se v New Yorku koná už od roku 1881. Letos (v roce 2016) tedy na tenisty po LOH v Riu čeká už 136. ročník tohoto populárního turnaje. Prize money už se vyšplhalo na částku 46,3 milionu dolarů. Obhájci titulu jsou Novak Djokovič a Flavia Pennettaová. Možná nevíte, že US Open se ne vždy hrálo na tvrdém povrchu. V letech 1881 - 1974 se tenisté utkávali na trávě, další tři ročníky pak proběhly na antuce a až od roku 1978 je pro tento americký grandslam typický tvrdý povrch, jak ho známe dnes. Tolik k samotnému turnaji a teď se pojďme společně přenést do roku 2009.

Proč jsme pro dnešní článek vybrali právě tento rok? Je to jednoduché. Právě v roce 2009 se počítadlo návštěvníků zaseklo na rekordním čísle - 721.059 diváků. Od té doby se k tomuto číslu návštěvnost vždy blíží, ale překonána nebyla. Finálový zápas navíc nabídnul tenisovým fanouškům nezapomenutelnou bitvu dvou oblíbených hráčů.

Favoritem turnaje byl jednoznačně švýcarský tenista, který byl prvním nasazeným, v roce 2009 vyhrál už French Open i Wimbledon, a navíc grandslam v USA miluje a byl před tímto zápasem už jeho pětinásobným šampionem. Pro dvacetiletého Argentince to naopak bylo první grandslamové finále v životě. Z hlediště ho povzbuzoval i legendární Vilas, jeden ze tří argentinských tenistů, kteří někdy některý turnaj velké čtyřky vyhráli.

Cesta do finále obou tenistů byla velmi jednoznačná. Federer ve čtvrtfinále porazil Soderlinga 3:1 a v semifinále pak Djokoviče 3:0. Jeho soupeř v boji o titul pak ve čtvrtfinále ztratil jeden set s Čiličem a v semifinále nedal šanci Nadalovi, kterého smetl 3:0 a v žádném setu nepovolil výraznější drama.

Do finále vstupoval Del Potro v pozici hráče, který s Federerem ještě nikdy zápas do vítězného konce nedovedl. První set také nenaznačoval tomu, že by se něco mělo změnit. Roger ho získal v poměru 6:3. Ve druhé sadě si pak vypracoval vedení 3:1, které však prohospodařil. I když byl v desáté hře Švýcar dva míčky od zisku setu, nakonec ho prohrál v tie-breaku. To dodalo argentinskému tenistovi hodně psychických sil a ve třetí sadě se mu podařilo jako prvnímu v sedmé hře prolomit podání soupeře. Následně však neudržel svůj servis a v desáté hře celý set odevzdal dvěma dvojchybami.

Na začátku čtvrté sady se Federer pokoušel zápas rozhodnout. Brejkboly však nevyužil a opět to byl on, kdo jako první přišel o svůj servis. Vzal si ho však následně zpět a dostal se dokonce do pozice, kdy byl dva míčky od výhry šestého titulu na US Open. Sada však znovu dospěla do zkrácené hry, kterou Del Potro opanoval 7:4. Šlo se tak do rozhodujícího pátého setu. V tom už mladičký Argentinec kraloval. Švýcarovi vzal servis hned dvakrát, využil svůj třetí matchball v osmé hře a po čtyřech hodinách a šesti minutách mohl slavit zasloužený grandslamový titul!

Kvalitu zápasu nejlépe dokazuje jeho sestřih, na který se můžete podívat. Finále nabídlo dechberoucí výměny od začátku do konce. 

Autor: Lukáš Bilinec

Foto: Facebook.com

Tweets ze světa tenisu