Sportovní cestopisy ze světových měst: Město sportu Melbourne

.

rodlaverRodLaverrozcestnikMelbourne, po Sydney druhé největší australské město, je právem považováno za hlavní světové město sportu. Fotbal, tenis, rugby, basketbal, Formule 1, motocyklové závody MotoGP, australský fotbal, kriket, dostihy – to je jen částečný výčet sportů, které Melbourne nabízí divákům v jejich nejvrcholnější podobě.

V našich krajinách ne až tak sledované sporty jako kriket, rugby nebo australský fotbal, mají u protinožců obrovskou popularitu. Např. Australská fotbalová liga patří co do počtu průměrné návštěvnosti mezi nejnavštěvovanější sporty na světě s průměrnou návštěvou okolo 40.000 diváků na zápas. Závody Formule 1 nebo MotoGP se konají v Melbourne každoročně již desítky let. Nejinak je tomu i v případě tenisového grandslamu Australian Open, které se v Melbourne koná pravidelně v lednu. Nádherný areál Melbourne Park je neustále modernizován tak, aby komfort pro diváky i hráče byl co nejvyšší. Tři největší dvorce, tedy centrkurt Rod Laver Arena, Hisense Arena a Margaret Court Arena disponují zatahovací střechou, která chrání před deštěm nebo extrémními horky, které nejsou v letních australských dnech neobvyklé. Ochota tamních pořadatelů je známá a ne náhodou patří Australian Open mezi nejoblíbenější turnaje na světě. Doletět do Melbourne z Evropy je sice časově i finančně náročnější, ale jisté je, že absolvované cesty nebudete litovat. Město nabízí krom sportu řadu dalších atrakcí.

„Povinností" je procházka alespoň jedním z mnoha parků, kvůli kterým je Melbourne považováno za „zelené město". Nádherná je např. zahrada Royal Botanic Gardens, v které se nachází více než 10 tisíc druhů rostlin, jezírka a travnaté plochy, které přímo vybízející k odpočinku. Pokud máte kromě zeleně rádi také zvířata, určitě navštivte Melbournské zoo, kde můžete krom jiného pohladit rejnoka nebo projít skleníkem s poletujícími motýli.

Za koupáním vyrazte tramvají do čtvrti St. Kilda, kde je veliká písečná pláž a lunapark. Když už zmiňujeme tramvaj, tak nezapomeňte na projížďku historickou tramvají centrem města. V centru navštivte také moderní mrakodrap Eureka Skydeck 88, odkud se vám naskytne výhled na celé město. Pro silnější povahy je připravena atrakce The Edge – kompletně prosklená kostka včetně podlahy, která se s Vámi vysune mimo plášť budovy.

Budete-li chtít poznat i kousek Austrálie mimo město, vydejte se autem na celodenní výlet ke skalnímu útvaru zvanému Dvanáct apoštolů. Po cestě poznáte australskou krajinu, při troše štěstí uvidíte klokany a pojedete po krásné pobřežní Great Ocean Road. Dvanáct apoštolů tvoří v současnosti osm vápencových skal, které ční z moře až do výše 50 metrů a které v důsledku eroze ubývají a v průběhu let mění svůj vzhled.

Pokud vás naše představení města Melbourne oslovilo a jste fanoušky tenisu, je čas začít plánovat cestu na lednové Australian Open 2018. Lístky a užitečné informace naleznete na www.ausopen.com. Přejeme šťastnou cestu.

Slavné stadióny v Melbourne:

- Rod Laver Arena

- Melbourne Cricket Ground

- Etihad Stadium

- Docklands stadium

Zajímavosti v Melbourne:

- Royal Botanic Gardens

- Melbourne Zoo

- St. Kilda

- Eureka Skydeck 88

- Flinders Street Railway Station

- Great Ocean Road a Dvanáct apoštolů

mestoparkpláž12koala12Autor a foto: STP

Tweets ze světa tenisu

RT @Madison_Keys: My Christmas tree onesie just got delivered and I’m trying to figure out how practice in it 🤔

WTA WTA