Sportovní cestopisy ze světových měst: Město sportu San Francisco

.

DSC 0109DSC 0182DSC 0159Oficiálně City and County San Francisco (Město a Okres San Francisco), pro všechny známé jen jako San Francisco, není jen tak náhodou jedním z nejkrásnějších měst světa. I těm, kteří neměli dosud to štěstí jej osobně navštívit, se vybaví jeden ze symbolů města – most Golden Gate Bridge, věznice Alcatraz nebo strmé kopce s historickými tramvajemi. San Francisco toho nabízí ale mnohem více a co se týká sportu, na své si přijdou fanoušci všech nejsledovanějších sportů v USA.

Nejprve ale několik faktů – město leží na západním pobřeží USA, ve státě Kalifornie, při ústí Sanfranciského zálivu. Je hlavním kulturním i finančním centrem severní Kalifornie a má více než 825 000 obyvatel. V celé městské aglomeraci San José-San Francisco-Oakland žije 8,5 miliónu lidí. Velký rozvoj město zaznamenalo během zlaté horečky okolo roku 1850, v roce 1906 pak zemětřesení zničilo 80 % města, které bylo ale rychle obnoveno, a otevření přilehlých mostů v letech 1936 a 1937 způsobilo další významný rozvoj města.

Pro San Francisco je typické mlhavé počasí, které je způsobené kombinací studené vody Tichého oceánu a vysokých teplot kalifornské pevniny. Rozdíly mezi teplotami jsou během roku malé, zimy jsou mírné a deštivé, léta suchá s průměrnými teplotami do 21 stupňů. Díky kopcovitému terénu města a vlivu oceánu se navíc podnebí v různých částech města může lišit.

Co vás při návštěvě města čeká? Především specifická až kouzelná atmosféra. Město působí mnohdy až „neamericky", což je dáno nižší úrovní ruchu oproti jiným americkým metropolím, malým počtem mrakodrapů, kopcovitým terénem či spoustou zeleně a parků. Hlavním symbolem města je bezesporu most Golden Gate Bridge, který spojuje San Francisco s Marin County. Most byl otevřen v roce 1937 a díky svojí oranžovo-červené barvě je nejfotografovanějším objektem města. Z centra se k němu dostanete např. taxíkem, nebo na kole či pěšky po pobřeží po tzv. Golden Gate Promenade, což je procházka o délce zhruba 4 kilometrů. Po mostě se můžete také projít a pokud byste chtěli až na druhý břeh, odkud se naskytnou krásné výhledy na most i celé San Francisco, čeká Vás dalších 2,7 kilometru.

Z pevniny i mostu lze vidět také skalnatý ostrůvek Alcatraz, kde se nachází bývalá federální věznice, která zde fungovala do roku 1963. Alcatraz lze navštívit lodí v rámci řady výletů, které místní turistické agentury nabízejí. Pro velký zájem je však nutné provést rezervaci s předstihem.

Samotnou prohlídku města můžete začít u nepřehlédnutelné budovy ve tvaru jehlanu s příznačným názvem Transamerica Pyramid, která je se svými 260 metry nejvyšším mrakodrapem města. Odtud můžete vystoupat do kopce Telegraph Hill k věži ve stylu art deco Coit Tower, z které se vám naskytne jedinečný výhled na město a záliv. Následně pokračujte k ulici Lombard Street, tedy „nejklikatější uličce světa", kterou automobily sjíždějí vzhledem ke sklonu vozovky a ostrosti zatáček „krokem".

Pokud by vám nestačil výhled na město z Coit Tower, vydejte se do parku Alamo Square Park, kde se vám z místního kopečku naskytne úchvatný pohled na město přes slavné domy s viktoriánskou architekturou. Za návštěvu stojí také Čínská čtvrť, kde v úzkých ulicích zdobených draky bují pouliční život naplno a kde můžete nakoupit ryby, zeleninu, bylinky nebo všemožné artikly v jednom z mnoha stánků, obchůdků a bufetů.

A na závěr rozhodně nesmíme opomenout nábřeží Fisherman's Wharf, kde nasajete pravou přímořskou atmosféru. Na molu Pier 39 můžete spatřit „povalující se" tuleně, nakoupit zdejší výbornou čokoládu nebo si dát nějakou rybí specialitu v jedné z restaurací. Až vás přestane zdejší turistický ruch bavit, nasedněte do jedné z historických tramvají a vychutnejte si atmosféru strmých sanfranciských ulic z dřevěné lavice za doprovodu tradičního cinkání.

Nyní se pojďme přesvědčit, že San Francisco je skutečně městem sportu. Začneme čtveřicí sportů, které se v USA těší největšímu diváckému zájmu. V NFL, tedy lize amerického fotbalu, zápolí tým San Francisco 49ers, který pětkrát získal Super Bowl. V nedalekém Oaklandu sídlí navíc další tým amerického fotbalu Oakland Raiders. San Francisco bylo v roce 2012 zvolené jako „nejlepší americké baseballové město" – na stadiónu AT&T Park hrají San Francisco Giants, osminásobní vítězové baseballové série a v Oaklandu tým Oakland Athletics. V Oaklandu sídlí také aktuální vítěz basketbalové NBA, tým Golden State Warriors, který hrával původně ve Philadelphii, v roce 1962 se přestěhoval do San Francisca a v roce 1971 do Oaklandu. Tým by se měl ale příští rok vrátit do San Francisca, do nové arény Chase Center pro 18 000 diváků. A sport, který je českým fanouškům nejbližší, tedy hokej, má zastoupení v podobě San Jose Sharks, kteří hrají NHL od roku 1991. Jejich domácí halou je SAP Center v San José, kam se dá dostat ze San Francisca za 45 minut.

Za „evropským" fotbalem obyvatelé San Francisca musí vyrazit také do San José, na stadión Avaya Stadium, kde svoje zápasy v rámci MLS, tedy Major League Soccer, hraje tým Earthquakes. V únoru se letos odehrál v San Franciscu první ročník tenisového turnaje ATP Challeneger Tour s dotací 100 000 USD, kde se představila řada zajímavých hráčů, jako např. Frances Tiafoe, Taylor Fritz nebo Vasek Pospisil. Turnaj se koná v největším vnitřním tenisovém areálu na západním pobřeží USA, v Bay Club SF Tennis Center, kde je 12 krytých dvorců a 12 venkovních dvorců na střeše, whirpool, sauna a další relaxační zařízení. Dá se očekávat, že turnaj si získá u hráčů oblibu, nejen kvůli perfektnímu zázemí, ale také možnosti okusit jedinečnou atmosféru města San Francisco..

Slavné stadióny v San Franciscu a okolí:

- AT&T Park

- Chase Center

- SAP Center at San Jose

- Levi's Stadium

- Avaya Stadium

Zajímavosti v San Franciscu:

- Golden Gate Bridge

- Alcatraz

- Transamerica Pyramid

- Coit Tower

- Lombard Street

- Alamo Square Park

- China Town

- Fisherman's Wharf

- Pier 39

DSC 0004DSC 0185IMG 9569DSC 0046Autor a foto: STP

Tweets ze světa tenisu

RT @Madison_Keys: My Christmas tree onesie just got delivered and I’m trying to figure out how practice in it 🤔

WTA WTA