Nadal nabídl lidem zasaženým záplavami ubytování ve své akademii

.

rafa 1Španělský tenista Rafael Nadal nabídl rodné Mallorce zasažené bleskovými záplavami pomoc. Dvaatřicetiletá hvězda dá k dispozici prostory své tenisové akademie v Manacoru všem, kteří potřebují nouzové ubytování.

První hráč světa to oznámil na facebooku. Zároveň ale přiložil osobně ruce k dílu a ve městě Sant Llorenc pomáhal spolu s dalšími dobrovolníky odklízet trosky, naplavené bahno a odčerpávat vodu.

Nejméně deset lidí při záplavách, které na středomořském ostrově v úterý vyvolal prudký déšť, zemřelo a další se pohřešují. Zasažen byl především východ ostrova.

Nadal vyjádřil rodinám obětí a všem postiženým upřímnou soustrast. "Stejně jako včera, nabízíme zázemí a pokoje v Rafa Nadal Academy a Rafa Nadal Sports Center všem, kteří potřebují ubytování," napsal včera první hráč světového žebříčku na sociálních sítích.

Autor: ČTK

Foto: Martin Sidorják

Blog Jiřího Vaňka: česká parta v Montreálu

.

IMG-20160725-WA0002IMG-20160725-WA0001IMG-20160725-WA0000IMG-20160725-WA0003Celý tenisový svět se po Wimbledonu a Davis Cupu přesunul na betonové dvorce do Ameriky, přičemž první zastávkou je v případě žen Montreál a v případě mužů Toronto.

Už v letadle jsme se potkali s ostatními českými hráčkami a jejich trenéry, jak můžete vidět na první fotografii, kde u stolu sedí kromě mě a Karolíny Franta Čermák, Lucka Šafářová, Pertra Kvitová, David Vydra a David Kraus s Bárou Strýcovou.

Výhodou zdejšího centrální dvorce je hráčská restaurace s přímým výhledem na kurt, takže hráčky mohou při obědě nebo večeři sledovat zápasy ostatních. Na třetí fotografii můžete vidět tzv. players' lounge, tedy místo, kde tenistky odpočívají mezi tréninky a zápasy.

Montreál je samozřejmě domovem hokejového týmu Montreal Canadiens a holky tak měly možnost zahrát si hokej s hvězdami NHL a potkat se mimo jiné i s českým kapitánem z posledního mistrovství světa Tomášem Plekancem. Pro všechny to bylo zajímavé zpestření před nadcházejícími tenisovými bitvami.

Autor a foto: Jiří Vaněk

 

Velké české triumfy #1: Australský grandslam Petra Kordy

.

Poslední titul z okruhu ATP v kariéře byl pro rodáka z Prahy také tím nejcennějším. V roce 1998 se Petru Kordovi podařilo vyhrát Australian Open.

Grandslamová finále #1: První Wimbledon 21. století

.

V našem novém seriálu článků vás vezmeme zpět v čase a připomeneme vám legendární grandslamové příběhy.

Blog Jiřího Vaňka: zázemí turnaje BNP Paribas Open

.

IMG-20160311-WA0004IMG-20160311-WA0002IMG-20160311-WA0003IMG-20160311-WA0001IMG-20160312-WA0000IMG-20160312-WA0001Celý tenisový svět se přesunul na turnaj BNP Paribas Open v Indian Wells, který je po grandslamech nejnavštěvovanější tenisovou akcí na světě. Letos se na turnaji po patnácti letech představily sestry Williamsovy, které dlouhé roky turnaj bojkotovaly, protože v roce 2001 slyšel otec Richard rasistické nadávky v publiku. Venus již turnaj opustila a Serena hladce postoupila do třetího kola. Moje svěřenkyně Karolína Plíšková zvládla úvodní zápas v singlu i deblu a ve dvouhře ji nyní ve třetím kole čeká Srbka Ana Ivanovičová. Na druhé fotografii můžete vidět náš výhled z pokoje. Na další fotografii je vidět travnatá plocha, kterou hráči využívají pro rozcvičení před zápasy a tréninky. Celý areál je nádherný a poskytuje hráčům dostatek pohodlí a to např. v podobě prostorného Players' lounge, kde hráči odpočívají, nebo ve formě herny, kde se mohou hráči odreagovat při čekání na své zápasy.

Autor a foto: Jiří Vaněk 

Blog Jiřího Vaňka: tenistky se přesunuly do Dubaje

.

IMG-20160215-WA0000IMG-20160215-WA0002IMG-20160215-WA0003IMG-20160215-WA0001IMG-20160215-WA0004Po fedcupové pauze se tenisový svět žen přesunul z hal do prosluněné Dubaje, kde je pro hráčky připraven perfektní areál, který se každým rokem vylepšuje. Letos pro hráče vznikla nová venkovní plocha na rozcvičování, která je tvořena umělým trávníkem a poskytuje ideální prostor pro warm-up před zápasem. Další zajímavostí je fitness umístěné tak, že při běhu na trenažeru hráči koukají na přijemné prostředí bazénu. U samotného bazénu je relaxační zóna s lehátky k odpočinku. V úterý čeká na hráče Players' Party s bohatým rautem a doprovodným programem, odkud se budu snažit pořídit další fotografie.

Auto a foto: Jiří Vaňěk

Blog Daniela Filja: Player´s party WTA St. Petersburg Ladies Trophy

.

IMG 1266IMG 1255IMG 1344IMG 1250IMG 1272V pondělí se dohrály poslední zápasy kvalifikace, odkud postoupily dvě české hráčky do hlavní soutěže. Klára Koukalová a Kateřina Siniaková. V průběhu dne začínaly dojíždět hráčky, které dohrávaly v neděli Fed Cup. Bylo to poznat, že jsou tréninkové kurty plnější a muselo se hrát ve čtyřech na kurtě.

Rusové to umějí a s player´s párty si vyhrály, že to vypadalo jako silvestrovská estráda, nevadí. Nakonec se protáhla od osmi večer do jedenácté a hned, jak se začalo podávat hlavní jídlo, tak po něm většina hráček se vytratila.

Luxusní hotel Four Seasons jako dokonalá prezentace ruského turnaje s titulárním sponzorem Gazprom export. Jelikož se hotel nachází v památkově chráněné stavbě, tak na něm nejsou skoro vidět žádné nápisy hotelu, ale jak vyjdete dovnitř, tak luxus je poznat. Vstup na párty pouze s pozvánkou pro hráčky ve dvouhře a jeden doprovod. Cestou do hlavního sálu byl každý třikrát kontrolovaný, jestli je na seznamu a my jsme skončili u prostředního stolu u vysunutého pódia.

Večer začal po osmé a večírkem provázel moderátor s dvěma tanečníky a tlumočník, který překládal výbornou angličtinou ze zadního místa v sálu. Hudba, tanec, děkovná řeč Caroline Wozniacki a nekonečně dlouhá zábava, která se snad táhla věčnost - přehlídka diamantů, přehlídka svatebních šatů a přehlídka účesů, to už bylo bizarní a to co bylo chvílemi vidět na pódiu za kreace, spíše vypadalo jako účesy z lesních kulis divadel. Dále pokračovalo představování hráček, které obdržely dárek od turnaje a hudba s tancem.

Moderátor ke každé hráčce přečetl krátké představení, jen u Martiny Hingis četl její úspěchy tak dlouho, že ho Martina musela přerušit, aby přestal a pokračoval další hráčkou. Další osobnosti byli v sálu od Kafelnikova a dalších.

Co se podávalo k večeři - Studený předkrm plátek šunky s krémem. Teplý předkrm - losos se zeleninou. Hlavní jídlo ryba se zeleninou a pyré, nebo kachna. Desert - čaj, kafe zmrzlina se zákuskem. K pití červené a bíle víno.

Závěr večera bavila trojice moderátoru zpěvem a tancem a různými akrobatickými kousky, od přemetů, kozáčků až po tanci na hlavě. Párty na ruský způsob se vyvedla, sice byla až moc dlouhá, ale bylo to zajímavé. Rusové si to umějí užít. Tak jim to nechme! Hezký večer.

Autor: Daniel Filjo

Blog Daniela Filja najdete ZDE!

Blog Jiřího Vaňka: Karolína bude bojovat o první grandslamové finále

.

IMG-20160126-WA00001Milí čtenáři, zdravím vás stále z grandslamového Melbourne. Jak určitě již víte, Karolína ve dvouhře na turnaji nepokračuje, protože se jí nepodařilo postoupit ze 3. kola, ve kterém podlehla Rusce Jekatěrině Makarovové. Chuť si však spravila ve čtyřhře, protože po boku Julie Görgesové postoupila do semifinále! Jak můžete vidět na fotografii, pořízené po výhře nad třetím nasazeným párem Mladenovičová, Garciaová v Margaret Court Aréně, mezi oběma hráčkami a jejich trenéry vládne pohodová atmosféra. Karolína se s Julií zítra v posledním zápase v Rod Laver Aréně pokusí postoupit do prvního grandslamového finále kariéry. Soupeřkami však bude první nasazený pár Hingisová, Mirzaová. 

Autor a foto: Jiří Vaněk

  

Blog Daniela Filja: Australian Open - první grandslam sezóny

.

1234Jsme přesně týden v Melbourne parku a od dneška se začíná hrát první kolo Australian Open. Areál prošel další obnovou, když vyrostla úplně nová budova při vstupu ze zadního parkoviště do areálu. Zmenšilo se tím parkoviště, ale vstup zůstal stejný, stejně tak i oficiální vůz turnaje Kia. Oproti loňskému roku je cítit větší tlak Asie/Pacificu na změnu místa konání grandslamu a snaha o přesun do Číny. Organizátoři se opravdu snaží a hráči mají k dispozici doprovodné akce, vouchery do obchodů v centru Melbourne, nebo slevy a vyplétání raket zdarma. Na zadních kurtech přibyly další kryté tribuny pro diváky. Mezi oficiálním hotelem a areálem kromě vozů Kia jezdí každých dvacet minut autobus. Do něho se samozřejmě dostanete pouze s akreditací na krku.

Kurty jsou letos rychlejší než v loňském roce, ale z doslechu vnímám, že každý kurt je jinak rychlý. Slovenka Čepelová začala hrát v kvalifikaci na jiném kurtě než pak měla dohrávku na kurtě tři a stěžovala si, že ten kurt byl o hodně pomalejší. Nasazené hráčky měly pro sebe kurty na trénink v areálu, nenasazené hrály v národním centru, který je hned přes silnici vedle hlavního areálu, nebo jsme jezdili do Albert parku vzdálený 15 minut jízdy autem.

Počásí se v týdnu hodně prostřídalo, v úterý bylo přes čtyřicet stupňů, kdy se nedoporučovalo trénovat a nevydávaly se míče na tréninky. Pak další tři dny přišel propad teploty až na patnáct stupňů a byla výrazná zima. Jeden den jsme trénovali v hale, zrovna s Baczinsky, kterou si Katka vylosovala do prvního kola. Po celý den jsme měli skoro štěstí a nemuseli jsme se dělit o kurt, což bylo příjemné.

V pátek večer proběhla players' párty v pětatřicátem patře hotelu Sofitel s výhledem na Melbourne. Party začínala od sedmi večer a končila v půlnoci. Byl tak čas na pokecání s ostatními. V sobotu dopoledne probíhal na kurtech Kid´s day, což je na každém Grandslamu, ale hráči skřípají zubami, jelikož se musí trénovat pouze mimo hlavní areál. Odpoledne se dohrávalo poslední kolo kvalifikace.

Kateřina Siniaková prostřídala během týdne hodně hráček na sparingu. Většinou se hrají body takhle před turnajem. Poslední dny jsem zvolnili, aby Katka byla odpočinutá do zápasu. Turnaj začíná, tak držte palce!

Autor a foto: Daniel Filjo

Blog Daniela Filja najdete ZDE!

Blog Jiřího Vaňka: v Melbourne je o hráče perfektně postaráno

.

AOmargaretAOarealAorestauraceAOfitnessTentokrát zdravím čtenáře z Melbourne, kde již zítra vypukne první grandslam sezóny, Australian Open. Proč je tento turnaj tak oblíbený mezi hráči? Mimo jiné i proto, že hráči zde mají možnost bydlet v blízkosti areálu. My jsme s Karolínou Plíškovou ubytováni v hotelu Grand Hyatt a jak můžete vidět na fotografii, vidíme přímo na areál, kam to máme zhruba 15 minut pěšky.

Dalším důvodem, proč je Australian Open tak oblíbené je, že každým rokem je zde servis pro hráče lepší a lepší. V tomto roce mají např. hráči a jejich trenéři neomezený kredit na svých akreditacích, což znamená, že mohou v hráčských restauracích zkonzumovat zdarma tolik jídla, kolik chtějí. Dále dostávají hráči příspěvky na letenku, mají vyplétací servis zdarma, vylepšuje se tréninkové zázemí – zkrátka se zde vždy snaží vymyslet něco nového, aby hráčům účast na turnaji maximálně zpříjemnili.

V areálu je před zítřejším startem cítit lehká nervozita a všichni se již těší, až zde turnaj naplno vypukne. Karolínu čeká v prvním kole domácí Kimberly Birrel, teprve sedmnáctiletá hráčka, která startuje na divokou kartu. Doufám, že budete fandit a my zůstaneme v tomto krásném a moderním sportovišti co nejdéle.

Autor a foto: Jiří Vaněk

Tweets ze světa tenisu